14:46
Центральній Раді України 100 років

Одним із наслідків Першої світової війни стала перемога в Росії Лютневої демократичної революції 1917р., яка поклала край багатовіковому монархічному режимові династії Романових. Склалися сприятливі умови для піднесення національно-визвольного руху пригноблених народів.

Почалося формування нових осередків влади. У Петрограді було створено Тимчасовий уряд. Його репрезентантом у Києві став Виконавчий комітет, що складався з представників міської думи, фабрикантів і заводчиків, земських діячів, ліберальної професури.

Паралельно стихійно формувалися органи т.зв. всеросійської революційної демократії - Ради робітничих і солдатських депутатів. Як правило, вони перебували осторонь національно-визвольної боротьби і згодом стали формою відновлення імперії, що розпалася. Переважали в радах представники соціалістичних партій, здебільшого російських.

17 (за н. ст.) березня 1917 р. у Києві виник ще один впливовий політично-координаційний центр - Українська Центральна Рада, який, репрезентуючи інтереси українського народу, за короткий час свого існування - з березня 1917 по квітень 1918 р. - пройшов складний шлях від громадської організації до фактичного парламенту України. Рада була створена групою національно свідомої інтелігенції з Товариства українських поступовців (ТУП), наукових, освітніх, кооперативних, студентських та інших організацій. Головою Ради став видатний український історик, громадсько-політичний діяч М. Грушевський.

В читальній залі коледжу підготовлено виставку приурочену цій важливій події в ствердженні незалежності України.Мета виставки – розкрити значення Центральної Ради для України:

- Формування Української державності.

- Визначення політико-економічних відносин в українському суспільстві.

- Центральна Рада - перший офіційний уряд, що представляв інтереси українського народу.

Успіхи Центральної Ради:

Домоглася визнання прав українського народу на власну державу, культуру, мову. Її незалежність дипломатично визнали європейські країни. Центральна Рада зуміла перемогти більшовиків України. Була прийнята Конституція Української Народної Республіки.

Українська революція - це період в історії України з березня 1917-1918р. Метою цієї революції було прагнення українства створити єдину незалежну Українську державу.
Перша світова війна привела до загострення соціальних, національних суперечностей в Російській імперії. Це призвело до буржуазно-демократичної революції в Росії з 23 по 27 лютого 1917 р. в Петрограді. Ця революція привела до падіння         самодержавства  в  Росії.
2 березня 1917р. російський цар Микола II зрікся престолу. Влада перейшла до рук Тимчасового комітету, який очолював  Годзенко, а потім до Тимчасового уряду, який очолив князь Львів. Революція в Петрограді дала поштовх розвитку національно-визвольного        руху           в        Україні.
Центром політичної активності стало м. Київ. На початку березня на вулицях міста почалися масові мітинги, демонстрації. Демонстранти несли лозунги з такими вимогами: "Автономію Україні, хай живе Федеративна республіка, хай живе самостійна         Україна".
3-4 березня на зборах партії ТУП було створено орган влади, який очолив масовий національно - визвольний рух в Україні. Цей орган дістав назву Центральна рада. До нього входили лише 800 чоловік, представників різних політичних партій та громадських організацій. Слід зазначити, що спочатку Центральна рада була організацією громадсько - політичною, а згодом стає парламентом, законодавчим органом.
В квітні 1917р.на засіданні Всеукраїнського національного конгресу кількісний склад Центральної ради був зменшений до 150 чоловік. Пізніше було створено Малу Раду. Очолити Центральну раду було запропоновано М. Грушевському.
Центральна рада поступово перетворюється в парламент - вона починає видавати законодавчі акти - універсали та створює виконавчий комітет влади – уряд -Генеральний секретеріат. Уряд Центральної ради був створений 15 червня 1917 року, очолив його Винниченко, відомий активний громадський, політичний діяч, український        письменник.
Центральна рада стала організаційним центром української революції, вона проіснувала до 30 квітня 1918 року. Не зуміла утримати владу, допустивши ряд прорахунків.
Прорахунками Центральної влади були:
- пізно Центральна рада вирішила основне соціальне питання-селянське. Лише 7 листопада 1917 року за третім універсалом Центральна рада приймає рішення про ліквідацію поміщицького землеволодіння і передачу землі селянам.
- не      було створено    боєздатної національної       армії.
- Лідери Центральної ради не мали єдиного плану про майбутній політичний устрій України: Микола Міхновський був прихильником повної самостійності України, Грушевський, Винниченко довгий час вірили в ідею федералізму.
- не було створено дієвого державного апарату на рівні повітів і губерній.

Отже, історичне значення Центральної ради полягало в тому, що це була перша спроба українства досягти самостійності в Україні. В ході Української революції пробудилась національна самосвідомість та був набутий досвід державотворення.

Категорія: Бібліотека | Переглядів: 591 | Додав: Nik1975 | Рейтинг: 1.0/1
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Все смайлы
Код *: