22:12
День боротьби за права кримськотатарського народу та вшанувала жертв депортації кримських татар

18 травня Україна відзначила День боротьби за права кримськотатарського народу та вшанувала жертв депортації кримських татар, яка розпочалася цього дня 1944 року о 3 годині ранку  й тривала до початку червня (перша і найбільша хвиля закінчилася 20 травня).

Офіційною підставою для депортації кримськотатарського народу стала таємна постанова Державного комітету оборони № 5859 сс "Про кримських татар" від 11 травня 1944 року, в якій кримським татарам висувалися претензії у начебто масовій зраді та масовому колабораціонізмі за часів окупації Криму гітлерівськими військами.

За офіційними даними було депортовано 183 144 тисячі кримських татар;  за татарськими джерелами – 228 500, з яких упродовж першого півтора року померло близько 110 тисяч осіб. В каральній операції брали участь 32 тисячі співробітників НКВС.

Рівненський автотранспортний коледж долучився до заходів вшанування  жертв депортації кримських татар тематичним уроком зі студентами групи Мп-21 (викладач Мазур М.М.) та Д-31 (викладач Гайка О.Л.), на якому розглянули події, пов’язані з геноцидом кримськотатарського народу та інших національностей. Для об’єктивності розуміння студентами проблеми депортації було організовано перегляд фільму «Хайтарма».

У вестибюлі коледжу для студентів та всіх небайдужих до історії своєї країни було представлено фотовиставку «18 травня 1944 року – трагічна дата в історії кримськотатарського народу. Боротьба за повернення на Батьківщину», яку доповнили продемонстровані відеоролики. Було продемонстровано життєві історії кримських татар, починаючи з самого початку депортації до сьогодення, адже десятки тисяч з них вмирали з голоду, хвороб і нелюдських умов.

Кримські татари з кінця 50-х років розвернули боротьбу за повернення на історичну батьківщину до Криму. Насильство і репресії, що влаштовувалися властями, не змогли зломити волю представників народу, що активно включилися в національний рух за відновлення прав і свобод народу. Їх заарештовували, садили у в'язниці. Сотні сімей, що мали сміливість самостійно повернутися на рідну землю, кримські власті повторно депортували з Криму.

У 1991 році кримськими татарами були відтворені найвищий представницький орган народу – Курултай (Національний з'їзд) та Меджліс кримськотатарського народу. Діяльність органів національного самоврядування спрямована на вирішення питань відродження культури, традицій, духовності народу, його облаштування, відновлення політичних, соціально-економічних і конституційних прав.

Новим викликом перед кримськотатарським народом, як і перед усією Україною, стали події 2014 року. Національний рух кримських татар, зберігаючи ненасильницький характер, досягав успіху попри всі перешкоди ворожої до них влади, переміг і пережив її, що може слугувати символом незламності духу й традицій для всього українського народу перед викликами сьогодення.

 

Переглядів: 615 | Додав: Nik1975 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Все смайлы
Код *: