13:31
ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ
9 листопада 
ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ
  Здрастуй, Слово, українська мово, здрастуй на межі тисячо­літь! Квітни калиново й барвінково, запашна вічнозелена віть! Мов­на зоряна світобудово, ворог твій — шовіністична тьма. Зникне десь одна-єдина мова — і уже гармонії нема. Тож несімо естафету гідно: в ріднім слові — мир і благодать. Ми як скарб нетлінний мову рідну мусимо нащадкам передать. Йди в тисячоліття, рідна мово, до сердець і душ людських доходь. Квітни калиново й барвін­ково, бо на те благословив Господь.
(Д. Білоус)
***
— Хто ми в світі без рідного слова?
— Запитаю, щоб чулось навкруж.
Ой, болить і пече мене знову
Глухота перекошених душ.
 
— Ну і що? — хтось промовить зухвало,
— Слово хліба чи сала додасть?..
Дух живий поміняти на сало —
Чи не гріх це важкий, не напасть?
 
Рідне слово... Ні, вітер огуди
Не затулить нам злякано рот.
Ми без нього такі собі — люди.
А із ним — український народ!
(В. Крищенко)
***
  Державною мовою в Україні є українська мова.
  Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України.
  В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист росій­ської, інших мов національних меншин України.
  Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування.
  Застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається законом.
(Cm. 10 Конституції України)
***
  Сукупність довільно відтворюваних загальноприйнятих у межах даного суспільства звукових знаків для об'єктивно існуючих явищ і понять, а також загальноприйнятих правил їх комбінування у процесі вираження думок називається мовою.
(Словник української мови)
***
  Українська мова є державною мовою України. Для більшості її грома­дян вона водночас є і рідною. Для українців рідна мова — це мова українсь­кого народу, яка створена ним впродовж багатьох століть і є багатою, мело­дійною, довершеною, гідною того, щоб нею пишатись. Рідна мова єднає су­часні покоління з попередніми і прийдешніми в єдине нерозривне ціле. Вона неоціненна національна святиня, скарбниця духовних надбань народу, запо­рука його подальшого культурного прогресу.
(Із програми для середньої загальноосвітньої школи)
***
  Століттями мова народу була тією рікою, яку ми називаємо поезією. Поетична грань жила у слові, і слово було немислиме без неї, як немислима ріка без води, повноводність — без глибини.
  Той, хто не знає рідної материнської мови або цурається її, засуджує се­бе на злиденність душі.
  Батьківщина — це рідне слово. Знай, бережи, збагачуй велике духовне надбання свого народу — українську мову. Це — мова великого народу, ве­ликої культури. Українською мовою написані невмирущі твори Котляревсь­кого і Шевченка, Франка і Лесі Українки, Нечуя-Левицького і Коцюбинсько­го. Українська мова живе в прекрасних піснях твого народу.
  Любов до Батьківщини неможлива без любові до рідного слова. Тільки той може осягти своїм розумом і серцем красу, велич і могутність Батьків­щини, хто збагнув відтінки і пахощі рідного слова, хто дорожить ним, як чес­тю рідної матері, як колискою, як добрим ім'ям своєї родини.
  Людина, яка не любить мови своєї рідної матері, якій нічого не промов­ляє рідне слово, — це людина без роду й племені. Мова — то цілюще народ­не джерело, і хто не припаде до нього вустами, той сам всихає від спраги.
(За В. Сухомлинським)
 
  До Дня рідної мови та писемності в технікумі було проведено низку заходів. Усі викладачі на своїх заняттях присвятили час для інформаційної хвилинки з нагоди свята. Зокрема була організована виставка у читальній залі бібліотеки технікуму.

 
 
  Підготовлена та проведена літературно-музична композиція (виховна година ) Кулаківською В.В. та студентами груп Мп-21,22. « Горнусь до тебе, Україно! »
  Україна – наша рідна країна. Це та земля, де ми народились і живемо, де живуть наші батьки, де жили наші предки. Вона починається з батька і матері, з оселі, де ми вперше побачили світ, з мови, якою розмовляємо.

«Ти даєш мені сонце погоже,
І повітря даєш, і снагу …
Не вславляти тебе я не можу
Отаку, як життя дорогу.»

 

«Ми – українці – велика родина,
Мова і пісня у нас солов’їна.»

 
 
«Живи та міцній, Українська державо!
Вмирали у битвах мільйони борців,
Щоб стяг синьо-жовтий піднявсь величаво
Й над Києвом стольним віки майорів.»

 
  Студенти групи Т-15 разом із викладачами Жданюк Т.Б. та ГайкоюТ.Л. були учасниками стартування літературного конкурсу «Перло многоцінне», який проводиться правлінням Рівненської обласної організації «Просвіта» із залученням управлінь (відділів) освіти обласних та районних державних адміністрацій, громадських організацій.
  Метою цього конкурсу є сприяння утвердженню державного статусу української мови, піднесення її престижу серед молоді, виховання шанобливого ставлення до історії, культури і традицій українського народу.
  До участі в конкурсі запрошуються учні шкіл, ліцеїв, гімназій, студенти професійних та вищих навчальних закладів, молодь, вчителі, викладачі, яким не байдужі проблеми історії, розвитку, функціонування української мови, культурних традицій рідного народу.
 
 Комісія «Природничо-гуманітарних» дисциплін»
Переглядів: 7806 | Додав: NikM | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Все смайлы
Код *: