10:53
Софія Київська – культурна скарбниця

18 квітня Міжнародний день пам’ятників та визначних місць. В Україні з 1999 року відзначається День пам’яток історії та культури .

20 квітня зі студентами гуртожитків бібліотекар Вацко В.І. провела бесіду «Софія Київська – культурна скарбниця».

Софія – це справжня культурна скарбниця: тут і архітектура, і скульптура, і малярство, і ювелірне мистецтво. Пишалися Софією наші предки.  Ми зобов’язані вбирати в себе ці духовні витоки, бо це пам’ять для нас і наших дітей, бо це дух наших предків, який допомагає нам усвідомити себе як етнос. У «Повісті минулих літ» заснування Софійського собору датовано 1037 роком. Останніми роками набула популярності гіпотеза щодо заснування Софії  Київської князем Володимиром. Назва собору походить від грецького слова  «Софія», що в перекладі означає «мудрість», собор за задумом творців, мав утверджувати на Русі християнство. За свою багато вікову історію собор пережив навали ворогів, пограбування, часткові руйнування, ремонти і перебудови. В один з найважчих періодів історії давнього Києва – захоплення міста полчищами хана Батия 1240 року - більшість архітектурних споруд було перетворено на руїни. Софійський собор уцілів. Однак, розграбований і спустошений, він втратив колишню велич і красу. Хоч і залишився головним діючим храмом міста. Протягом 14-15 століть киянам доводилося боротися проти литовських і польських феодал, а також проти кримських татар, які спустошували місто грабіжницькими набігами. У 16 столітті в умовах загарбання українських земель, поневолення і насильницького покатоличення населення 1596 року було укладено Брестську релігійну унію, яка мала на меті об’єднати православну і католицьку церви , яку б очолив римський папа. У 30-40 роки 17 століття київський митрополит Петро Могила відібрав Софію в уніатів і заснував при храмі чоловічий монастир. Собор було частково відремонтовано, навколо нього споруджено дерев’яні монастирські будівлі. А всю територію обнесено високою дерев’яною огорожею. До робіт у соборі Петро Могила залучив італійського архітектора Октавіано Манчілі.

17 ст. було ознаменовано національно – визвольною боротьбою українського народу під керівництвом Богдана Хмельницького. 1654 року кияни утверджували у Софійському соборі історичні рішення Переяславської ради. У 17-18 ст. у Києві розгорнулось кам’яне будівництво. 1697 року велика пожежа знищила дерев’яні будівлі Софійського монастиря. За два роки почалося за указом Петра першого спорудження нових кам’яних будинків навколо собору. Будівництво тривало до 1767 року. У цей період споруджено дзвіницю , трапезну, хлібню (пекарню), будинок митрополита, західні ворота (Браму Заборовського),  монастирський мур, південну в’їздну башту, Братський корпус, бурсу. В архітектурі цих будівель і в зовнішньому вигляді Софійського собору після поновлень знаходимо характерні ознаки української барокової архітектури 17-18 століть.

З точки зору мистецтва. Збереглися і  крізь віки дійшли 260 м2 мозаїк і 3 тис. м2 фресок . Навряд чи десь в Європі можна знайти стільки фресок та мозаїк 11 сторіччя, що збереглися в одній церкві. Біля кожної мозаїчної композиції є написи грецькою мовою, що пояснюють сюжет. Імена мозаїстів невідомі. Особливу цінність становлять мозаїки 11 ст., які прикрашають головні частини храму – центральну баню і  головний вівтар. Шедевром мистецтва мозаїки вважають зображення Оранти – розміщеної в центральному апсиді фігури Діви Марії, руки якої зведені в молитві. Мозаїка 6 метрів заввишки. Унікальність зображення полягає в тому , що воно виконане на внутрішній поверхні купола Собору і з різних точок Оранта виглядає зображеною у різних позах – стоячи, схилившись у молитві чи  на колінах. Усі мозаїки собору виконані на сяючому золотому фоні Частина фресок, що збереглися в Софійському соборі, датовано 11 століттям. Усі вони були виконані під час будівництва собору. У 19 ст., під час реконструкції собору, на стіни було нанесено нові малюнки, які повторювали контури старих зображень.

Головною композицією південної вежі є фреска «Іподром», що розповідає про другий прийом княгині  Ольги імператором, що відбувся на константинопольському іподромі, де Ольга була свідком кінних змагань. У верхній частині вежі добре збереглося зображення палацу іподрому – великої три поверхневої споруди з відкритими галереями, де розташувалися глядачі. У бокових вівтарях – жертовнику і дияконнику – збереглися цикли фрескових композицій, що розповідають про Діву Марію(вівтар Іоакима та Анни) і паро діяння апостола Петра (вівтар Петра і Павла) . Розпис південного вівтаря (Михайлівського) присвячено архангелу Михаїлу, якого вважали на Русі покровителем Києва.

На стінах Софійського Собору до цього часу залишилися написи та малюнки, залишені священиками та відвідувачами собору. Ці написи та малюнки мають загальноприйняту назву – графіті. Кількість графіті та малюнків (збереглися понад 300) свідчать про високий рівень писемності в Київській  Русі.

У 1037 році Ярославом Мудрим була заснована бібліотека як книгосховище Софійського собору Києва. У «Повісті минулих літ» згадано про цю книгозбірню. Згідно з літописом, більшість книжок бібліотеки були церковними, адже більшість книжок бібліотеки були церковними, адже потреба в них диктувалися поширенням на Русі християнства. Поряд з церковними перекладами, очевидно, й книги, що містилися відомості зі світової історії, географії, астрономії, філософські та юридичні трактати, публіцистичні твори. Саме вони послужили основою для перетворення Софії Київської на центр літописання і передової думки. Софійський собор - уособлення тисячолітньої історії Русі – України. 

Категорія: Бібліотека | Переглядів: 598 | Додав: Nik1975 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Все смайлы
Код *: