13:25
"Той, хто пробудив Кам`яну державу" (До 19-ої річниці загибелі В. Чорновола)

19 років тому, 25 березня 1999 р., загинув один з найвидатніших представників українського дисидентського руху Вячеслав Максимович Чорновіл. Без його активної політичної та громадської діяльності наврядче можливим було б проголошення незалежності України в серпні 1991 р.

В‘ячеслав Чорновіл ще бувши молодим студентом нищівно критикував радянську владу. Його навчання у столичному виші якраз припало на короткий період відлиги і створення Клубу творчої молоді, де зароджувався рух “шістдесятників”.

Початком протистояння тоталітарному режиму вважають легендарний протест проти арештів української інтелігенції, який В‘ячеслав Чорновіл разом зі своїми друзями-однодумцями Іваном Дзюбою та Василем Стусом висловив на прем‘єрі фільму Параджанова “Тіні забутих предків”.

Після цього за Чорноволом починають слідкувати, його звільняють з роботи, постійно обшукують. Втім, це не заважає йому і далі висловлювати свою громадянську позицію, дописує в газети, відсилає відкриті листи з протестом до ЦК Компартії й комсомолу України.

1967 року Чорновола ув‘язнили на три роки таборів суворого режиму через його літературні роботи на захист репресованих “шістдесятників”. Після тюрми подорожує Україною, працює на різних роботах. Але він довго не затримується на одному місці – його звільняють за політичні переконання.

З 1970 року випускає підпільний журнал “Український вісник”. У 1972-му відбувається чергова хвиля репресій. В‘ячеслава, як і багатьох інших, заґратували до 6 років таборів і трьох років заслання.

У 80-х і 90-х протистояння виходить вже на політичний рівень. Чорновіл стає членом Української Гельсінської спілки. 1989 року стає одним батьків організації “Народного руху України”. Восени 90 року, під час активних національних рухів, перемагає на виборах до Львівської облради та Верховної Ради. У ВР стає лідером радикального крила проти комуністичного режиму і врешті в серпні 1991 року разом з багатьма іншими проголошує Незалежність України.

На перших виборах в Президенти України програє Леоніду Кравчуку, посівши друге місце. У 90-х активно займається роботою у Парламенті, з великими перепонами намагається розбудовувати свою партію “Народний рух України”.

Справа Чорновола

У березні 1999 року на бориспільській трасі автівка Чорновола потрапляє в автокатастрофу.

Тієї ночі на шосе несподівано розвернувся “КамАЗ”, у нього на повній швидкості влетіла машина політика. В‘ячеслав Максимович з водієм загинули одразу, прес-секретар політика Дмитро Понамарчук потрапив до лікарні. Автокатастрофу одразу визнали нещасним випадком.

В рамках декадника комісії соціально-гуманітарних дисциплін для студентів групи МПс-21 було проведено виховний захід, присвячений постаті В. Чорновола. Під часу заходу студенти послухали лекцію про роль та вплив постаті В. Чорновола в українській історії, після чого переглянули документальний фільм "Той, хто пробудив Кам`яну державу" з якого дізналися про цікаві факти з особистого життя Чорновола, про його перебування за гратами та активну боротьбу проти репресивної радянської системи за волю та незалежність України.

Переглядів: 678 | Додав: Nik1975 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Все смайлы
Код *: