09:32
Трагедія незнищеного народу

Кожен раз, повертаючись до кривавих сторінок геноциду різних народів, ми запитуємо себе – чому так сталося? Кому і навіщо це було потрібно? Страшний геноцид євреїв Гітлером, штучний геноцид українців голодомором, нечувані «етнічні чистки» кримських татар. Всі ці страшні події об’єднує одне – кожен із цих народів масово нищився, через божевільні державницькі фантазії сильних світу цього. Вочевидь, якщо вони відчувають себе «володарями світу», то чому б не «перемалювати» цей світ у «свої кольори». І хоча щоразу ці масштабні криваві проекти зазнавали «поразки», знову і знову знаходилися в історії «вожді», які прагнули їх повторити.

Вранці 18 травня 1944 року силами НКВС розпочалася депортація кримських татар з батьківщини. За офіційними даними було виселено 183 155 осіб (в дійсності набагато більше), головним чином в Узбекистан; невеликі групи татар було виселено в Казахстан, Таджикистан та в Росію. За наслідками депортації загинуло, за різними даними, від 15 до 46% татар.

То чому ж все таки це велике лихо торкнулося кримських татар? Чому ця нація враз стала «загрозою» для параноїдального режиму? Всі зібрані на сьогодні історичні документи говорять про те, що формально, приводом для такого жорсткого і жорстокого рішення стала начебто «співпраця» кримських татар із німцями під час війни. По суті, цілу націю було звинувачено у «зраді батьківщини» та виокремлено як «антирадянський елемент». При чому, зовсім не брався до уваги той факт, чи була на момент війни та чи інша родина в Криму, чи переїхала туди згодом, навіть не враховувалася доведена участь на боці військ СРСР. Якщо ти кримський татарин, ти мусив покинути Крим.

Все це свідчить тільки про одне – реальна причина депортації була цинічною та прагматичною – Сталін не хотів мати «нестійку» територію із певним рівнем національної свідомості, яка будь-якої миті могла створити йому непотрібні проблеми. Тож щоб назавжди забути про різні національні «бродіння», чому б не переселити цих людей кудись подалі із Криму, як дешеву робочу силу для досі мало розвіданих земель? Так би мовити, одним пострілом вбити двох зайців.

18 травня Берія відзвітує Сталіну про початок депортації. 70 залізничних ешелонів по 50 вагонів у кожному вивезли кримських татар для спец розселення в Узбецькій ССР, для подальшого використання переселених людей в сільському господарстві і промисловості.

Очевидно, що цей страшний удар одразу заставив замислитися над тим, що ж таке «батьківщина», якщо земля прабатьків стає враз такою недосяжною.

До дня пам’яті жертв депортації кримських татар Яручик І.І. в гуртожитках №1, 2 провела усний журнал «Трагедія незнищеного народу».

 

Категорія: Бібліотека | Переглядів: 567 | Додав: bibliotekaratk | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Все смайлы
Код *: